Verslag spiegelbijeenkomst

De weg van spiegelbijeenkomst naar cocreatiesessie op 24 maart a.s..

Op 27 januari organiseerde de Strategiegroep van de Watergeuzen een spiegelbijeenkomst in het clubhuis. Het was druk met meer dan 30 betrokken leden. Er was soep, er werd levendig gediscussieerd en er was appeltaart bij de koffie. Kortom, het was gezellig!

Het doel was om de leden van onze vereniging mee te nemen in de ideeën over de toekomst van de vereniging.  Zo'n groep kan wel leuke plannen maken, maar in onze vereniging willen we onze leden ook verenigen en dus ‘eigenaar’ maken van de toekomst van de Watergeuzen.

Na het inspirerende introductiefilmpje “sturen op verenigen, deel 2” van de KNVB (https://www.youtube.com/watch?v=vrCHG-S0nyY), werd al direct duidelijk dat we een bloeiende vereniging zijn. Manus mocht deze avond de opmaat verzorgen. Hij presenteerde het grote succes en het grote plezier van de marifooncursus van het voorgaande weekend, waarbij alle 12 deelnemers hun marifooncertificaat haalden. Manus had dat georga-niseerd, compleet met lunch. Dat was een applaus waard! Vanuit de stra-tegiegroep staan er nog meer van dit soort concrete activiteiten op de rol: wat dacht je van 'Elektra aan boord' of 'Manoeuvreren kan je leren'? Of aanhaken bij de lezingen van Het Y? Suggesties van leden (en inzet om dat dan ook mee te organiseren) blijven altijd welkom.


De spiegel
Hadden we het tijdens de seizoensluiting vooral over de structuur van onze vereniging, deze avond gingen we op zoek naar wat ons tot Watergeuzen maakt, onze cultuur. Dat deden we aan de hand van het stuk dat per mail was verspreid en de samenvatting vormde van ‘de reis’ die de strategiegroep had gemaakt in 3 bijeenkomsten in het najaar. Hoe rijk zijn wij als Watergeuzen? Wat maakt de Watergeuzen tot veel meer dan een betaalbare ligplaats? Dat zijn op de eerste plaats de leden in al hun diversiteit, maar wel samen als één vereniging, en het besef van onze enorme rijkdom met een loods die weer een flink aantal jaren vooruit kan, een clubhuis, drie havens met diverse vaargebieden, een landje aan de Die, een 'vloot' van deelboten, heel veel kennis en ervaring onder de leden, plus de inzet om dat allemaal samen te delen en te onderhouden, en nieuwe dwarsverbanden te smeden. We wilden daar graag feedback op.

Algemeen commentaar vanuit de aanwezigen: mooi overzicht, inspirerend, veel mogelijk, maar ook wel veel allemaal. Stap voor stap! Smoelenboek om elkaar te kunnen vinden? Leuke suggestie, maar ook met haken en ogen, voor wat betreft onderhoud en AVG; dat moet ook anders kunnen. Daarin vooral niet het wiel uitvinden, maar goed afkijken, buurten bij collegaverenigingen. Ook was er hilariteit bij sommige voorstellen, zoals ‘Rinus als campingbaas’; als we een keer verenigingsbreed daar op ‘ons’ mooie haventerrein in Vinkeveen gaan kamperen, met daaraan gekoppeld een vaartoer met de verschillende bootjes, de plas op naar de verschillende eilandjes, een lezing over de ontstaansgeschiedenis van dit veengebied, etc. Dat gaat dan vast naar meer smaken!  In de gesprekjes op deze avond bij de drie verschillende tafels kwamen veel zaken aan de orde, zoals: bij wie kan je terecht met vaar- en onderhoudsvragen? Varen is vaak een individuele aangelegenheid, maar soms willen we ook iets samendoen, hoe vinden we elkaar dan; hoe weten de leden welke onderhoudsklussen er gedaan moeten worden in de vereniging, hoe serieus nemen we de werkplicht (Serieus! Noodzaak!). Hoe kunnen we beter gebruik maken van al onze faciliteiten?

Als zoekrichtingen kwamen een aantal suggesties. Focus niet te veel op samen klussen; kijk ook naar “hoe geven we samen vorm aan onze gezamenlijke passie, VAREN? Hoe kunnen we onze Geuzen-mentaliteit nog wat meer uitbuiten?”


De GEUZEN-identiteit
In het tweede deel van de avond ging het meer over onze GEUZEN-identiteit. Anne N. en Rinke hadden hiertoe een verhaal voorbereid, op schrift en via een door Rinke ingesproken filmpje, al blijkt het nog een hele klus om zoiets als identiteit kort en krachtig te verwoorden en te verbeelden. Sommige leden (Ton, Esther,…) stonden aan het eind van de avond op om hierin mee te denken (om te komen tot één kernachtig A4-tje), ook met het oog op het honderdjarig bestaan.

Naar voren kwamen vragen als: hoe blijven we een diverse, open vereniging waar je je welkom voelt? Hoe gaan we om met de commerciële tendensen in de watersport? Hoe verantwoordelijk gedragen we ons op het water en tegenover de natuur en het milieu en welke rol nemen we daarin? Welke slogan past bij ons, nu en in de toekomst? Hoe communiceren we met elkaar en hoe werken we samen met de buurverenigingen in Durgerdam en Vinkeveen, met de buurbedrijven aan de Diemerzeedijk en met clubs in IJburg? En niet te vergeten, met de KNWV en de Gemeente Amsterdam?

De communicatiewerkgroep bleek ook meteen al werk te willen maken van een snelle informatie-uitwisseling over activiteiten en smoelenboek, een digitaal forum, een vraag-het-de-ledenrubriek in E-captain (nog even geduld!) naast de Geus en de Nieuwsbrief.


Dromen EN nachtmerries
Er werd aan het eind van de avond ook even stilgestaan bij de bedreigingen voor de watersport en de watersportverenigingen in Amsterdam en onze vaarmogelijkheden: de houding van de stad, die varen ziet als 'overlast', de vaarvignetten, de baggernoodzaak in de kom bij de Diemerzeedijk, de waterplanten in het Markermeer, de strengere gebruiks- en milieuregels in Vinkeveen. Dat vraagt zeker om actie.


Op naar de eerste cocreatiesessie op 24 maart!
De avond eindigde met een oproep om 24 maart a.s. naar de eerste cocreatiesessie te komen, als volgende stap in dit proces van ‘sturen op verenigen’. Deze keer zonder soep, ‘gewoon’ vanaf half 8 inloop, 8 uur start, tot 10 uur, wederom met borrel na. Ieder van de aanwezigen werd uitgenodigd om in de tussentijd te dromen over de korte, de middellange en de lange termijn. Uit de dromen die breder ‘landen’ volgen dan acties.

Job kwam meteen al met de droom van een nieuwe loods met een hijsinstallatie. Dus nee, klein hoeft een droom niet te zijn, en dus ook niet overmorgen gerealiseerd. En nachtmerries – zoals flats bouwen in het Bovendiep, een tweede Sluisbuurt, met een pennestreep “weg met al die rafelranden, want watersport ‘verdient’ niet genoeg voor de gemeente” – kunnen ook geweldig inspireren tot de ‘wake-up call’ hoe dan wel? Een soort Geuzen-centrum 2.0? Niet gelikt, wel gewaagd, met een veel bredere invulling en bestemming, inclusief natuurbeleving? Gaan we lobbyen voor vrij en verantwoord varen naar de toekomst? Op weg naar ons 100-jarig bestaan kan er nog heel wat moois uitgebroed worden! Een groot deel van de aanwezigen wil weer komen, maar leden die niet konden komen of nu aangestoken worden door dit verslag: weet je welkom!

We willen die avond beginnen met (nee, niet een brainstorm) een rondje ‘heart-storm dromen’, gevolgd door het intuïtief formeren van verschillende groepjes die - aangestoken door elkaar - specifieke dromen gaan uitwerken, om die uitwerkingen (in een beeld) aan het eind weer plenair terug te koppelen. Het blijft vast niet bij één cocreatiesessie…. Maar het begin is er dan in ieder geval! Met zoekrichtingen en vervolgafspraken…


Genoeglijke napraat
Na een bedankje aan Janine en Marion van de evenementencommissie, aan Anneloes en onszelf  (Annemarie en Anne) die soepen hadden gemaakt, en aan Otto die heerlijke appeltaart had gebakken (genoeg voor iedereen!) hebben we om 21 uur nog een lekker drankje na gedronken. Wordt vervolgd!

Anne Stijkel en Annemarie La Rooy

Over ons

WSV 'De Watergeuzen' is opgericht in het jaar 1928. De vereniging beheert drie havens. De haven aan de Diemerzeedijk met het clubhuis en de winterstalling vormt het middelpunt van de vereniging. De twee andere havens zijn in Vinkeveen en in Durgerdam.

Laatste Nieuws

Search